تبلیغات
آپلود عکس دامپزشکان ورودی87 دانشگاه زابل ورودی87:به قدرت پرواز بال هایمان ایمان داریم. همیشه با هم و در اوج دامپزشکان ورودی87 دانشگاه زابل
فیلها

بعد از یک حاملگی طولانی 22 ماهه درشت ترین بچه دنیا با وزنی حدود 250 پوند به دنیا می اید.

بچه فیلها کور بوده و کاملا وابسته به مادرشان و سایر افراد گروه می باشند. بچه فیلها تحت سرپرستی یک سیستم بزرگ حمایتی که شامل تعداد زیادی پرستار بچه است بزرگ می شوند، در حالی که این گروه مراقبت از بچه را بر عهده دارند مادر سعی می کند با تغذیه هر چه بیشتر بتواند مقادیر زیادی شیر برای تغذیه این بچه بزرگ داشته باشد.

تمساح ها

قبول کردن یک حیوان خونسرد مثل تمساح به عنوان یکی از دلسوز ترین مادران دنیا سخت است اما تمساحها این قضیه را ثابت کرده اند. تمساح مادر، آشیانه ای متشکل از مواد معدنی در حال پوسیدن را می سازد تا بتواند در انجا تخم ها را گرم نگاه دارد و این اشیانه نقش مهمی در تعیین جنسیت نوزادان دارد. آشیانه های ساخته شده از برگها گرم تر از آشیانه های ساخته شده از لجن های مرطوب مردابها می باشد و در آشیانه های گرم نوزادان نر بیشتری تولید می شوند. تمساح مادر سعی در دور نگاه داشتن آشیانه و تخمها از خطراتی مثل سایر تمساح ها دارد. بعد از خروج نوزادان از تخم ها، مادر نوزادها را در دهان خود جمع اوری کرده و آنها را به اب منتقل می کند و در این محل به مدت یک سال از بچه هایش مراقبت می کند، معمولا خانواده از محل آشیانه خیلی دور نمی شود.

اورانگوتانها

اورانگوتان های مادر باید هشت سال صبر کنند تا بتوانند صاحب بچه دیگری شوند. نوزادان اورانگوتان در دو سال اول زندگی به طور کامل به مادر خود وابسته هستند در واقع در چهار ماه اول زندگی تماس فیزیکی مادر و بچه تحت هیچ شرایطی قطع نمی شود و بچه تمام مدت به شکم مادر چسبیده است. در طول دوره نوزادی، مادر هر شب اشیانه ای ساخته و در حالی که نوزاد خود را در اغوش گرفته شب را در انجا می گذرانند. حتی زمانی که بچه ها پنج ساله هستند به مادر بسیار نزدیک بوده و حتی از شیرمادر تغذیه می کنند و این امر این حیوانات را به دارنده بلندترین دوره وابستگی کودک به والدین در بین حیوانات تبدیل کرده است. دختر ها در مقایسه با پسرها مدت طولانی تری با مادر خود می مانند تا هر انچه برای بچه بزرگ کردن لازم است یاد بگیرند.

منقار شاخی بزرگ

وقتی زمان تخم گذاری منقار شاخی مادر می رسد تنه درخت تو خالی پیدا کرده وارد ان می شود و پرنده نر دهانه این آشیانه را مهر و موم می کند و مادر به همراه تخم ها در این آشیانه حبس می شوند. تا زمان شکستن تخمها پرنده نر مسوولیت تغذیه مادر را بر عهده دارد. پرنده ماده با نشستن در این آشیانه تاریک و تغذیه از طریق جفتش شایسته ستایش است. زمانی که جوجه ها سر از تخم در می اورند وظایف مراقبت از بچه ها بین والدین تقسیم می شوند.

اختاپوسها

اختاپوسهای ماده بر حسب نوع گونه قادرند بین پنجاه هزار تا دویست هزار تخم بگذارند. اختاپوس مادر تخم ها را به شکل استادانه ای جمع اوری می کند، در طول یک الی دو ماه آینده مادر این بسته گرانبها را با خود حمل کرده و از آن در مقابل شکارچیان محافظت کرده و با رساندن اب به ان اکسیژن مورد نیاز تخم ها را فراهم می کند. در تمام این مدت مادر شکار نکرده و از بازوهای خود تغذیه می کند. بعد از شکستن تخم ها مادر اشیانه را در حالی ترک می کند که بسیار ضعیف تر از ان است که قادر باشد از خود در برابر شکارچیان دفاع کند به همین دلیل اکثر اختاپوسهای ماده مدت کوتاهی بعد از خروج بچه ها از تخم می میرند.

دو دم(گوش خیزک)

اکثر حشرات معمولا والدین دلسوزی نیستند، اما گوش خیزک ماده یک استثنای قابل توجه است. مادر تخمها را گرم نگاه داشته و برای جلوگیری از الوده شدن انها با قارچها تخم ها را تمیز می کند و در مقابل شکارچیان از انها دفاع می کند. در طول این مدت تنها چیزی که مادر با ان تغذیه می کند تخمهای خراب و از بین رفته است. زمانی که تخمها شروع به شکستن می کنند مادر به نوزادان در خروج از تخم ها کمک کرده و تا چند ماه بعد هم به مراقبت از انها ادامه می دهد تا زمان دومین پوست اندازی آنها برسد. در تمام این مدت مادر به تغذیه بچه ها ادامه داده و اگر اتفاقی برای مادر بیفتد بچه ها از مادر تغذیه می کنند.

خرسهای قطبی

بعد از حاملگی خرسهای مادر باید آنقدر تغذیه کنند تا وزن خود را به دو برابر برسانند چرا که به زودی وارد دوره خواب می شوند در حالی که هنوز باید توله های خود را تغذیه کنند. همزمان با پایین امدن دما در طول پاییز خرس مادر محلی را برای خود حفر می کند که یک دهانه باریک ورودی و یک تا سه اتاق دارد. زمانی که خرس ماده وارد این پناهگاه می شود به نوعی خواب زمستانه فرو می رود که با خواب زمستانه حیوانات زمستان خواب متفاوت است و دمای بدن مادر پایین نمی اید، خرس مادر یکی از اسان ترین وضع حملها را دارد و اکثرا بچه ها زمانی که مادر خواب است به دنیا می ایند.

توله ها زمان به دنیا امدن کور بوده و وزنی کمتر از دو پوند دارند، در طول مدتی که مادر در پناهگاه می ماند تغذیه نمی کند اما بچه ها شیر خورده و زمان خروج پناهگاه وزنشان به سی پوند می رسد. در هفته های اول خروج از پناهگاه مادر از گیاهان تغذیه می کند تا زمانی که بچه ها یاد بگیرند راه بروند و بازی کنند. بالاخره بعد از هشت ماه گرسنگی مادر به سمت دریای یخ زده حرکت کرده و شروع به شکار سیل ها می کند. در طول چند سال اینده مادر به توله های خود یاد می دهد تا چگونه شکار کرده و از خود در برابر شکارچیان بویژه خرسهای قطبی نر محافظت کنند. گاهی که خرسهای نر توله های یک ماده خرس را می خورند، این مادر توله های رها شده یا گم شده را بزرگ می کند.

عنکبوت گرگی

مثل گوش خیزک، عنکبوت گرگی یکی از دلسوز ترین مادران دنیای بند پایان است. در جایی که اکثر عنکبوتها کیسه های تخم را به تارها چسبانده و انها را رها می کنند، این مادر کیسه تخمها را به خود چسبانده و همه جا با خود می برد. بعد از خروج نوزادان مادر به مراقبت خود ادامه داده و به انها اجازه می دهد پشتش سواری بگیرند تا زمانی که بتوانند از خود دفاع کنند.نوشته شده در تاریخ یکشنبه 21 آبان 1391 توسط نیره بیدشکی | نظرات ()