تبلیغات
آپلود عکس دامپزشکان ورودی87 دانشگاه زابل ورودی87:به قدرت پرواز بال هایمان ایمان داریم. همیشه با هم و در اوج دامپزشکان ورودی87 دانشگاه زابل

دکتر مرضیه وحید دستجردی 28 دی ماه سال جاری در حاشیه آیین گشایش هفتمین گردهمایی دامپزشکان علوم بالینی در پاسخ به سؤال یک خبرنگار که پرسید بسیاری از دامپزشکان معتقدند فعالیت هایشان در ارتباط تنگاتنگ با وزارت بهداشت است اما پل ارتباطی مستحکمی بین این دو بخش وجود ندارد و به نظر می رسد وزارت بهداشت علاقه ندارد دامپزشکی زیر مجموعه اش باشد. آیا شما هم این نظر را قبول دارید ؟ گفت : این جمله آخری که گفتید وزارت بهداشت علاقه ندارد دامپزشکان زیر مجموعه اش باشد را از خودتان گفتید دیگر؟ نه ، چون این نظر صحیح نیست. خیلی از دامپزشکان اکنون در رشته های تخصصی و phd وزارت بهداشت مشغول کار هستند.

وی افزود : برخی از دامپزشکان به دلایلی در مراکز تحقیقاتی ما کار می کنند. دامپزشکانی داریم که در موسسه رازی کار می کنند که چشم و چراغ ما هستند، زیرا مقدار زیادی از واکسن مورد نیاز را از موسسه رازی تهیه می کنیم، از طرفی دیگر مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت همکاری تنگاتنگی با سازمان دامپزشکی و دامپزشکان دارد.

دکتر دستجردی اضافه کرد : هر چقدر که ارتباط بین دوبخش نزدیکتر باشد بیشتر استقبال می کنیم، دلمان می خواهد روابط دامپزشکی و پزشکی مستقیم و خیلی بهتر از این باشد، ولی ما نمی توانیم خودمان بیائیم و بگوئیم که بیایید با ما ارتباط بگیرید ولی اگر از طرف دامپزشکان و سازمان‌های دامپزشکی و دانشکده های دامپزشکی هر اقدامی برای گسترش روابط صورت بگیرد حتماً جواب مثبت می دهیم، زیرا می‌دانیم که این ارتباط به نفع کل نظام سلامت خواهد بود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود : 61 درصد بیماریهای عفونی بین انسان و حیوان مشترک هستند و تقریباً 70 درصد بیماریهای نو پدید هم بین انسان و دام مشترک است، بنابراین می توانیم بگوییم 70 درصد‌ کل بیماری ها بین انسان و حیوان مشترک است. به همین علت واقعا نقش دامپزشکی نقشی بسیار مهم ومحوری در سلامت است، غیر از اینکه مسئله تغذیه را هم داریم که تغذیه از منشا دامی یک مسئله بسیار مهم است.

وی در ادامه گفت : تاثیرات دام بر محیط زیست و تاثیر آن در سلامتی انسان بسیار مهم است، بنابراین از جهات مختلف دامپزشکی بر روی سلامت جامعه تاثیر می گذارد.

وزیر بهداشت گفت : ببینید ، قلب حیوان ، زایمان حیوان ، گوارش حیوان ، دندان پزشکی حیوان ، یعنی میخواهم بگویم که مسائل بین انسان و حیوان خیلی مشابهت دارد. اصلا یک مشابهت فوق العاده‌ای دارد. بنابر این هم از این بابت به شدت دامپزشکی نزدیک به پزشکی است و هم از منظر مسائل مربوط به سلامت و ما هم از هر نوع همکاری و تعامل و هرگونه پل و ارتباط مشترک حمایت می کنیم و خیلی هم خوشحال می شویم.

وی در پایان گفت : به عنوان مثال هنگامی که برای بازدید به برخی از مراکز تحقیقات پزشکی که می رویم، مشاهده می کنیم که محققان بر روی سگی بیهوش مشغول عمل جراحی هستند، من سوال می کنم که چه کسی حیوان را بی هوش کرده و دکتر (متخصص) بی هوشی آن چه کسی است؟ که به من می گویند دکتر دامپزشک. از این مساله ساده گرفته تا مسائل بهداشتی مهم و راهبردی سلامت، در همه زمینه ها نقش مهم دامپزشکی و دامپزشکان را می بینیم.

گفتنی است دکتر دستجردی در مراسم دو سال قبل روز ملی دامپزشکی هم در جمع دامپزشکان گفته بود : دامپزشکان در بحث غذا و امنیت غذایی حرف اول را میزنند اما با این حال به نظر میرسد از دامپزشکان در کشورمان به خوبی استفاده نمیشود و ما آمادگی داریم تا در این زمینه مدافع شما باشیم.

وی با ذکر خاطرهای از بازدید خود از Animal Lab در آن مراسم گفت : گاهی در این بازدیدها می‏دیدم که سگی را بیهوش کردهاند و روی آن مشغول تحقیق هستند و با خودم فکر می‏کردم بیهوش کردن را یک متخصص بیهوشی انجام داده اما وقتی می‏پرسیدم تحصیلات شما چیست آن فرد می‏گفت که دامپزشک است و این نشانه حضور مؤثر دامپزشکان در سطح وزارت بهداشت است.

دکتر مرضیه وحید دستجردی از سازمان دامپزشکی، نظام دامپزشکی و دانشکده‏های دامپزشکی خواست آنچه مدنظرشان است را پیشنهاد دهند تا در وزارت بهداشت به حد توان به آن پرداخته شود.

وی افزود : یک بار در شورای برنامه ریزی به من گفتند که دامپزشکان را از فهرست رشته‏های تخصصی (PhD) حذف کنیم که من با این موضوع مخالفت کردم و حضور دامپزشکان را در رشتههای تخصصی مشترک لازم می‏دانم و حتی در راه‏اندازی رشته‏های مشترک و جدید اعلام آمادگی می‏کنم.

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی همچنین در آن مراسم از دکتر دستور رئیس سازمان دامپزشکی و سایر دامپزشکان خواست خود را بیشتر از طریق رسانه‏ها معرفی کنند.

 نوشته شده در تاریخ دوشنبه 12 تیر 1391 توسط ندا شریفی | نظرات ()