تبلیغات
آپلود عکس دامپزشکان ورودی87 دانشگاه زابل ورودی87:به قدرت پرواز بال هایمان ایمان داریم. همیشه با هم و در اوج دامپزشکان ورودی87 دانشگاه زابل
دامپزشک تنها دکتر حیوانات نیست بلکه نقش مهمی هم بهداشت و سلامت عمومی جامعه ، بهداشت مواد غذایی اعم از کیفیت و ایمنی ، تحقیقات بیومدیکال ، کاهش تعداد گرسنگان دنیا ، حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی و کنترل بیماریهای متعاقب تغییر آب و هوا دارد...
دکتر جورنا، رییس انجمن جهانی دامپزشکی

دکتر جورنا گفت : امسال به دلیل 250 سالگی اولین دانشکده دامپزشکی دنیا ، سال دامپزشکی نام گرفته است.

وی با تقدیر از نقش بنیانگذاران این دانشکده در پاریس افزود : گرچه ظهور اولین دانشکده دامپزشکی دنیا در فرانسه آغاز خوبی برای آموزش دامپزشکی بود اما می‎توان 2011 را معادل سالروز تولد حرفه دامپزشکی هم دانست.

رئیس انجمن جهانی دامپزشکی گفت : اولین انجمن دامپزشکی در دانمارک به سال 1807 و توسط رئیس دانشکده دامپزشکی کپنهاگ "اریک ویبورگ" تشکیل شد.

وی همچنین به نقش "کلود بورگلات" در تأسیس دانشکده دامپزشکی لیون فرانسه به سال 1761 و دانشکده دامپزشکی آلفورت به سال 1764 اشاره کرد و گفت : کلود بورگلات علاوه بر این نقش ، تأثیر زیادی در پیوند دامپزشکان و پزشکان هم داشت و او به معنای واقعی در تحقق مفهوم "سلامت واحد" پیشتاز بود.

دکتر جورنا افزود : این پیوند و تعامل سبب شد تا وی یکی از اولین محققانی باشد که بیولوژی و پاتولوژی حیوان را به انسان ربط دهد و پاتوبیولوژی مقایسهای را در کتاب 1777 صفحه‎ای خود شرح دهد تا هنوز هم یک عنصر کلیدی در آموزش دامپزشکی باشد.

رئیس انجمن جهانی دامپزشکی در ادامه اظهار داشت : وی به دانشجویان خود " اخلاق دامپزشکی " را هم آموزش داد و مبانی طبابت صحیح و اخلاقی در دامپزشکی را به آنان یاد داد.

وی همچنین گفت : من قبلاً هم گفته‏ام که دنیا باید برای گرامیداشت حرفه دامپزشکی به مناسبت سال 2011 یک نهضت جهانی تشکیل دهد و باید این موضوع برای مردم شرح داده شود که دامپزشک تنها دکتر حیوانات نیست بلکه نقش مهمی هم بهداشت و سلامت عمومی جامعه ، بهداشت مواد غذایی اعم از کیفیت و ایمنی ، تحقیقات بیومدیکال ، کاهش تعداد گرسنگان دنیا ، حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی و کنترل بیماریهای متعاقب تغییر آب و هوا دارد.

دکتر جورنا افزود : شعار سال 2011 موسوم به سال دامپزشکی "دامپزشکی برای بهداشت و سلامت، دامپزشکی برای غذا و دامپزشکی برای سیاره زمین" است و این شعار توسط WHO، FAO و IUCN مهم تلقی شده است.

رئیس انجمن جهانی دامپزشکی ضمن تشکر از همکاران خود به جهت برگزاری کنفرانس دو روزه آموزش دامپزشکی در لیون در ماه می و کنگره جهانی دامپزشکی در آفریقای جنوبی در ماه اکتبر سالجاری میلادی و مهم دانستن این دو گردهمایی در کنار همه فعالیت‎های مختلف در کشورهای گوناگون ، سخنرانی خود را با یک جمله به پایان برد و آن جمله این بود :

" دامپزشکی ، حرفه‎ای است که به آن افتخار می‎کنیم"


منبع : worldvet


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 11 بهمن 1389 توسط داریوش سرگزی | نظرات ()