تبلیغات
آپلود عکس دامپزشکان ورودی87 دانشگاه زابل ورودی87:به قدرت پرواز بال هایمان ایمان داریم. همیشه با هم و در اوج دامپزشکان ورودی87 دانشگاه زابل
      


نیوكاسل این بیماری ویروسی،مهمترین عامل مرگ و میر در پرندگان پرورشی جهان است.نیوكاسل نیز مانند بسیاری از ویروس های دیگر پس از تهاجم وارد سلول های فرد میزبان شده و باعث اختلال در كار آنها و نهایتا از بین رفتن آنها می شود.امروزه واكسن نیوكاسل نیز مانند بسیاری از بیماری های دیگر تولید شده و حتی پژوهشگران در تحقیقات جدید تونسته اند با وارد كردن DNA تولید كننده انتی ژن (آنتی ژن پروتئین های روی سطح باكتری و ویروس است كه با پروتئین های سطحی سلول های بدن متفاوت است كه به این وسیله سیستم دفاعی می تواند آنها را به عنوان عامل بیگانه شناسایی و با آنها مبارزه می كند) درویروس نیوكاسل را به ذرت وارد كرده و واكسن خوراكی آن را نیز به این طریق تولید كنند.

پس از تزریق واكسن(میكروب ضعیف شده یا كشته شده یا سم و آنتی ژن میكروب)سیتم دفاعی آنها را به عنوان مهاجم شناسایی كرده و سلول های دفاعی(گلبول های سفید) با ترشح پادتن با آنها مبارزه می كند در حالی كه ویروس های وارد شده دیگر قدرت بیماری زایی ندارند.فرایند ترشح پادتن در بیماری نیوكاسل باعث ایمنی اكتسابی تا یك سال می شود.

این ویروس یكی از مهترین عوامل مرگ و میر كبوتران علی الخصوص در فصول سرماست.علت هم عدم توانایی فعالیت ویروس در دماهای بالا و هوای گرم است.برای همین باید كبوتران را معمولاً باید در اواسط آبان تا اویل آذر واكسینه كرد.

اما علائم بیماریابتدا با پف كردن و بی حالی و رعشه(لرزش) كبوتر آغاز می شود، كم كم كبوتر با پیشرفت بیماری و فراگیر شدن ضعف،كبوتر اشتهای خود را از دست می دهدو فقط در صورت نیاز كمی آب می خورد.كبوتر با گذشت زمان توانایی پرواز خود را نیزاز دست می دهد.از بین رفتن سلول ها و استفاده از ذخایر انرژی باعث لاغر شدن پرنده و اغلب برجسته شدن استخوان میان سینه آن می شود.این بیماری نهایتاً باعث اختلال در سیستم عصبی، فلج شدن و مرگ پرنده می شود.این ها علائم بیماری نیوكاسل از نوع گوارشی یا به عبارتی همان نیوكاسل روده ای اند.پس مواظب باشید كبوتری كه می خرید علائم بالا را نداشته باشد.

بسیاری از افراد این بیماری را غیر قابل درمان می دانند اما در خیلی از موارد حال كبوتر مریض به شرط مداوا در اوایل مریضی بهبود می یابد.

ولی قبل از شروع بحث درمان 2 نكته را یادآور می شود:

الف)به محض اینكه پرنده ای كه علائم بیماری نیوكاسل را داراد در بین كبوتران مشاهده كردید،آن را جدا كنید.

كوزه آب خوری را عوض كنید،آن را شسته ،ضد عفونی كرده و در آفتاب بگذارید.زیرا انتقال از راه ترشحات دهانی پرنده یكی از مهمترین راههای انتقال بیماری است.سپس كف گنجه(تور یا كتونه)را از فضله ها پاك كنید و بعد آن را شسته و ضدعفونی كنید(بوسیله دود و مواد ضد عفونی كننده).البته ریختن گازوییل در خیلی از موارد از جمله برای ضد عفونی كردن محیط و از بین بردن حشراتی مثل سگ مگس و كنه هم مفید است.در آب پرنده های سالم باید طی مدت یك هفته 1 سی سی اكسی وت(اكسی تتراسایكلین، كه به صورت محلول تزریقی وریدی برای بیماری های عفونی دام عرضه می شود كه باید مقدار لازم را با سرنگ از داخل شیشه بیرون بكشید) و مولتی ویتامین (ویتالین) ریخته شود تا اگر كبوتران دیگر هم مریض شده اند در اوایل دوره بهبود یابند.تغذیه هم باید در این مدت زیادتر و همراه با دانه های پروتئینی و كربوهیدراتی بیشتر انجام شود.

ب)دوره مداوا ممكن است از یك هفته به بالا طول بكشد. در صورتی كه پرنده بریتان ارزش مداوا را داشت وقتتان را صرفش كنید.

اما راه درمانی عمده ای كه برای بهبودی پیشنهاد می شود:

1- اگر پرنده بیمار هنوز می تواند غذا بخورد باید تا آنجا كه می توان به او غذا داد.مخصوصا غذاهای پروتئینی و كربوهیدراتی بالا تا كم كم ضعف پرنده رو به بهبودی رود.اما اگر پرنده دیگر میل به غذا ندارد باید با دست به او غذا داده شود.دانه هایی مثل گاودنه،قره ماش، ارزن ،گندم،نان خشك و كوشه(كاشفه).البته در بعضی از موارد پرنده غذای داده شده را استفراغ می كند.در این مورد باید به پرنده كمی سنگریزه و سپس غذا داده شود كه اگر باز هم استفراغ ادامه داشت می بایست نان آب زده و نرم شده را با سرنگ به او خوراند.
2- هر شب 1 سی سی اكسی وت را با سرنگ كشیده و قطره قطره و در ته حلق كبوتر بچكانید و این كار را تا 4 روز ادامه دهید.
3- در هر روز 1 حبه سیر، طی سه بار در صبح و ظهر و شب تا پایان 1 هفته به كبوتر داده شود.
4- در آب پرنده باید پودر مولتی ویتامین ریخته شودپودر مولتی ویتامین ضعف ناشی از مصرف دارو ها را برطرف می كند.و از روز چهارم به بعد نیز باید اكسی وت نیز در آب پرنده ریخته شود.
5- اگر حداكثر تا یك هفته بهبودی در وضعیت پرنده حاصل نشد،باید قید آن را بزنید...نوشته شده در تاریخ دوشنبه 19 مهر 1389 توسط داریوش سرگزی | نظرات ()